Rajd po południowych rubieżach powiatu jarocińskiego

     W dniu 21 października 2012 r. (niedziela) grupa kolarska PTTK w Jarocinie zorganizowała kolejny, cotygodniowy Rajd, tym razem po południowych rubieżach powiatu jarocińskiego. W Rajdzie uczestniczyły wyjątkowo tylko trzy osoby, a to z powodu bardzo dużej mgły. Pogoda była wilgotna, było ciepło, ale deszcz nie padał; coraz śmielej pokazywało się słońce.
      Głównym celem Rajdu było dotarcie do miejscowości Ruda k. Lutyni, gm. Dobrzyca. W miejscowości tej usytuowany jest głaz narzutowy pochodzenia lodowcowego - granitoid skandynawski. To jest pomnik przyrody ustanowiony Decyzją Wojewody Poznańskiego z 1975 r. Głaz, wg niezwykłej legendy, powstał na miejscu karczmy "Koźliłeb" w czasach księcia Odona, syna Mieszka III. Od tamtego czasu nosi nazwę "Bogudar", na pamiątkę młodzieńca o tym imieniu, który jako jedyny z mężczyzn we wsi okazał się być pracowitym, stroniącym od alkoholu i wierzącym.
       Jeden z uczestników Rajdu próbował go "podnieść", ale było to ponad jego siły. Głaz ma bowiem obwód 15,7 m i wysokości 2,15 m. Rajd przebiegał trasą Jarocin, Witaszyce, Magnuszewice, Ruda, Kotlin, Wyszki (gdzie był krótki odpoczynek), Zakrzew, Jarocin - łącznie 40 km.

Wycieczka PTTK do Milicza

     W dniu 6 października 2012 r. Zarząd PTTK w Jarocinie zorganizował wycieczkę autokarową do Milicza, woj. dolnośląskie. Wzięło w niej udział 20 członków PTTK wraz z prezesem Zarządu Marianem Brodą. Wycieczka związana była z "Dniami Karpia 2012" organizowanymi po raz siódmy w Dolinie Baryczy. 
     W drodze do Milicza członkowie PTTK zatrzymali się w Zdunach, woj. wielkopolskie, gdzie pani przewodnik, Krystyna Zawadzka, opowiadała o bogatej i dramatycznej historii tego miasta. Następnie członkowie PTTK zwiedzali Cieszków, woj. dolnośląskie, a szczególnie kościół rzymsko.-katolicki. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1753 r. Historię kościoła opowiadał ks. proboszcz Leonard Wilczyński, pochodzący z Jarocina. 
     W samym Miliczu był festyn dla miłośników aktywnego wypoczynku i bliskości przyrody, na polanie pośrodku lasu. W programie: ludowe przyśpwiewki, pokazy rękodzielników, stoiska producentów lokalnych (m. in. ryb, miodu, chleba) a także odłów karpia. Można było też zjeść za darmo bardzo smaczną zupę rybną z karpia. W dłuższym programie kulinarnym wystąpił Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia; jego występ wzbudził ogromne zainteresowanie. Były też występy lokalnej kapeli. W drodze powrotnej zwiedzano zespół pałacowo-parkowy z ruinami zamku z XIII w. i pałacem z XVIII w. Wiele ciekawych wiadomości historycznych związanych z tymi budowlami przekazała znakomita przewodniczka Krystyna Zawadzka.